October 20, 2019, 02:55:07 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Login with username, password and session length
News: SMF - Just Installed!
 
   Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 2011 Sydney Christmas Carnivals  (Read 8904 times)
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« on: September 29, 2011, 06:36:25 AM »

Hey guys and Gals

The Sydney Christmas Carnivals are on again.
•   entries will be via CNSW Website.
•   There are 5 events in the series.
•   Prizes and money will be on the series only.
•   $25 per event
•   $125 for the series.

Program
•   Rnd 1 Warm up scratch race (sometimes W-R Qualifier)
•   Rnd 2 Wheel – Race
•   Rnd 3 Sprint Event
•   Rnd 4 Endurance Race
•   Rnd 5 Feature Race


The Schedule
2011 events are:
•   Tuesday, 27th December 2011, Bankstown Sports CC @ DGV
•   Wednesday, 28th  December 2011 Dulwich Hill BC @ Tempe
•   Thursday, 29th December 2011  St George CC @ Hurstville
•   Friday 30st December 2011 Lidcombe/Auburn CC @ Lidcombe
•   Saturday 31st  December 2011 RAW Track @ DGV
 
If it rains we go to the DGV .... guaranteed racing

The above carnivals will start at 6:15pm Except Sunday which will start at 2pm and are open to U17's up.
The Junior Christmas Carnivals will  run

« Last Edit: December 15, 2011, 10:36:55 AM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #1 on: December 07, 2011, 10:30:44 AM »

« Last Edit: December 21, 2011, 10:56:18 AM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #2 on: December 07, 2011, 11:59:55 PM »



Day 1   Tuesday 27 December 2011
   Dunc Gray Velodrome, Carysfield Road, Bass Hill

Day 2   Wednesday 28 December 2011   
           Canterbury Velodrome, Bayview Avenue, Tempe

Day 3   Thursday 29 December 2011
   Hurstville Oval, Dora Street, Hurstville (Opposite Pearl Street)

Day 4         Friday 30 December 2011
   Lidcombe Oval, Wyatt Park, Church Street, Lidcombe   

Day 5      Saturday 31 December 2011   
           Dunc Gray Velodrome, Carysfield Road, Bass Hill



With thanks to:
•   TWE  (Wheels)
•   Bernard Beer
•   PPS Physiotherapy Carlingford
•   BBB Sunglasses
•   Aqto (T-Shirt Design)
•   Kirrawee Cycles
•   Pro Componants
•   Bankstown Sports Club


   
« Last Edit: December 15, 2011, 06:43:03 AM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #3 on: December 15, 2011, 06:47:54 AM »

Twe Wheels

Whether you’re into road, triathlon, mountain bike
or just social riding for fitness, my wheelsets offer
an outstanding combination of long-lasting
performance, reliability and durability.

www.twowheelsenterprises.com.au






Kirrawee Cycles
Check out Ken McMillan’s excellent quality cycling accessories and components

www.kirraweecycles.com.au






       





Did You know that almost every breakaway in the 2011 Tour de France
had at least one rider wearing BBB Sunglasses.











RAW track is puting in $1000+ of cold hard cash, tax free, unmarked bills in your choice of denominations.











PRO Thanks to intense collaboration with professional cycylists, PRO helps you get ahead.










 
.


From a small family brewery in the heart of the Czech Moravian highlands. In its cellars, about 11 000 hl of beer FERMENTS and MATURES before being shipped to Australia. Introducing one of the world's finest boutique beers, Bernard Beer.

Bernard Beer will be sponsoring the final night of RAW Track.  









Shimano Australia

“We want to see more happy Shimano Bicyclists” - was the mission statement given to us by then President of Shimano Inc., Yoshizo Shimano, on the occasion of his visit to Australia in 1992 inaugurating the formation of Shimano Australia Pty. Ltd. With a team of passionate and dedicated cyclists, Shimano Australia has been working to achieve this dream.

An established and integral part of world wide Team Shimano, we are dedicated to achieving a “world’s best practice” standard that matches the “world’s best bicycle components” - Shimano!



CNSW





« Last Edit: December 15, 2011, 07:22:31 AM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #4 on: December 18, 2011, 10:16:29 AM »


The Program is coming together nicely

Day 1 DGV
•   Rnd 1  Warm up scratch race (Top 4 Qualify for Wheel-Race)
•   Rnd 2  Wheel-Race + consolation Handicaps
•   Rnd 3  1.5 Lap screamers      
•   Rnd 4  Miss’N’Outs (8laps free, then 2 out per lap)    
•   Rnd 5  Handicap (D + C ) (Women) and (B+ A ) A Grade Madison




Day 2 Tempe
•   Rnd 1  Rnd1 Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  1 Lap screamers      
•   Rnd 4  Mystery Lapper  
•   Rnd 5  Handicap Miss’n’Out (Wom + D grade) and (B grade + C Grade) A Grade Madison

 




Day 3 Hurstville

•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  Sprints (4up 2laps)        
•   Rnd 4  Points Race
•   Rnd 5  Handicap Scratch (Wom+C+D)  Rabbit Race (A+B)

St George CC will also have a WATT bike comp running at the carnival.


Day 4 Lidcombe
•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  To be confirmed      
•   Rnd 4  Points Race    
•   Rnd 5  Super Italian  

 


Day 5 DGV
•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  Kierins        
•   Rnd 4  Miss’n’Out Points race  
•   Rnd 5  Combines

 
« Last Edit: December 18, 2011, 10:19:20 AM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #5 on: December 21, 2011, 10:15:30 AM »

Ok let the emails begin, day one entries

email pcraft@vtown.com.au for changes



A Grade

CHUBB, Alexander
LLEWELLYN, Timothy
RATHBONE, Jackson-leigh
YALLOURIS, Nicholas
McManus, Tirian
BROWNE, David
STEVENS, David
LAW, Jackson
LAW, Scott
MCLENNAN, Simon
MCMILLAN, Timothy
PAWL, Ryan
CRAWFORD, Dane
CARTER, Harrison
SMEDLEY, Travis
BEAZLEY, Matthew
DOCKER, Michael
HARRIS, Damian
MCARDLE, Richard
WHITE, Gavin
WILLMOTT, David
YOUNG, Ben
LLEWELLYN, Simon
WHITE, Gavin
HENNESSY, Daniel
DAVIES, Jordan

Women
MANDENO, Clare
WILMOT, Lizanne
DRURY, Sophia
PLAYFORD, Maire
TALBOT, Jossie
DUTTON, Brie
FALAPPI, Tennille
COVINGTON, Renee
FRATER, Rebecca
HUCKSTEP, Matthew
MARSHALL, Jessica
CLARK, Emily
JEPPESEN, Amy
MACDONALD, Alicia
HOOTON, Catherine
CRAWFORD, Michelle
DOLTON, Kirstie
PAINE, Jayne
TROUTMAN, Joanne
MORGAN-THOMAS, Eleri
MONAHAN, Gai
CULVENOR, Catherine
PETERS, Rebecca




B Grade
VILLEGAS, Jerome
MANDER, Henry
SLEZAK, Ondrej
COSTELLO, Nicholas
GRIMES, Sean
HOWARD, Kodie
JENNER, Samuel
NEUMANN, Eric
CLARKE, Morgan
OCH, David
FIELD, Rylee
FRATER, Aaron
HARDAKER, Nathan
NEWBERY, Dylan
RICH, Luke
HOMANN, Andrew
THORNCRAFT, Darryl
HERLIHEN, Andrew
TOWNSEND, Alan
BAXTER, Geoffrey
MANDY, Gary
O'CONNELL, Gerard
POPPLEWELL, Michael
BUCKINGHAM, Michael
MOILER, David
LAING, Bill
PAYNE, Jordan
ATKIN, Ian
FOWLER, James
HERNANDEZ, Robert
CHURCHWARD, Micheal






C Grade

SIMPSON, Cameron
HAGEMAN, Christopher
JONES, Jacob
DOVEY, Jarrod
BARNARD, Peter
GRAY, Jeffrey
COFFEE, Sam
TELFER, Peiden
BOLTON, Bill
POTTER, Michael
BROWN, Anthony
DRURY, Zachary
BOYD, Brad
WILL, Stuart
RATTRAY, Richard
LAW, Grant
CLEMENT, Michael
MEASURES, Richard
JACKSON, Leigh
THEOL, Theo
GRAY, Hugh
HOUSDEN, Baden
HUGHES, Stuart
KELLY, Darren
WALKER, Alex
MARSHALL, Michael
THOMPSON, Craig
UNICOMB, Tony
MASSON, Bruce
O'NEILL, Damien
SCHWARZE, Jack
STOBOI, Nicholas
PREUSS, Alex
SHARMAN, Peter
STOCKWELL, Julian
LAWSON, Michael
YUEN, Julian
Henry Cartwright

D Grade
SIMPSON, Scott
HARDAKER, Troy
APPS, Nigel
GARSTANG, Russell
NEW, Anthony
DRURY, Jeff
SOUTH, David
PALMER, Andy
ALLEN, Glenn
BURGESS, Phillip
HUCKSTEP, Nigel
JANSCH, David
COLE, Phil
LACEY, Mark
PAYNE, David
TIERNEY, Graham
BURKE, Anthony

Feature Race for the night the Bankstown Sports Club Wheel Race for the qualifiers.
20 riders 1.75km, 7 laps.
•   A graders = 0m
•   B grade 1st from Warm up =80m 2nd =75m 3rd= 70m 4th =65m
•   C grade 1st =160m 2nd =155m 3rd=150m 4th = 145m
•   D Grade 1st=240m 2nd =235m 3rd=230m 4th=225m
•   Women 1st = 200m 2nd=190m 3rd= 180m 4th =170m

« Last Edit: December 21, 2011, 12:03:57 PM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1313


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #6 on: December 22, 2011, 04:10:44 AM »



Logged
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

English Steel 1.6 Saxon North Technologies
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!