January 19, 2018, 06:16:32 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Login with username, password and session length
News: SMF - Just Installed!
 
   Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 2017 Sydney X-Mas Carnivals ..................info  (Read 1222 times)
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1117


If it isn’t fixed its broken


WWW
« on: November 15, 2017, 12:23:42 PM »

2017 Sydney X-mas Carnivals
Event Date: 27th December till Sunday 31st December 2017



The Sydney X-mas Carnivals for 2017 are on again.
•   entries will be via CNSW Website.
•   There are 5 events in the series.
•   $150 for the series.

Program
•   Rnd 1 Warm up scratch race
•   Rnd 2    Graded Wheel – Race   
•   Rnd 3 Sprint Event (chosen by host club)
•   Rnd 4 Endurance Race (chosen by host club)
•   Rnd 5 Feature Race + Park Bikes Madison Series


The Schedule
2017 events are:
•   Wednesday, 27th December 2017, Bankstown Sports CC @ DGV
•   Thursday, 28th   December 2017 Dulwich Hill BC @ Tempe
•   Friday, 29th December 2017  St George CC @ Hurstville
•   Saturday  30st December 2017 Lidcombe/Auburn CC @ Lidcombe
•   Sunday  31st  December 2017 RAW Track @ DGV
 
If it rains we go to the DGV .... guaranteed racing

The above carnivals will start at 6pm Except Saturday 31st which will start at 2pm (Time to get ready for NYE)
All are open to U17's up. (cat as of 1st Oct 2017)
The Junior Christmas Carnivals will run before Day 1 to 4 and will have their own page.


     
Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1117


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #1 on: November 15, 2017, 12:32:41 PM »


Day 1   Wednesday 27 December 2017   Dunc Gray Velodrome, Carysfield Road, Bass Hill
•   Rnd 1     scratch races
•   Rnd 2    Graded Wheel – Race
•   Rnd 3    Kierins  
•   Rnd 4    Points Race
•   Rnd 5    Handicap (D + C ) (Women A+B ) and (B+ A )   + The Park Bikes Madison Series

Day 2   Thursday   28 December 2017   Canterbury Velodrome, Bayview Avenue, Tempe
Big time Party night - Almost as good as a 6 Day
   Rnd 1   Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  1 Lap screamers  
Wheel Race Final
Feature Madison Flying lap      

•   Rnd 4  Elimination    
•   Rnd 5 Madison

Day 3   Friday  29 December 2017   Hurstville Oval, Dora Street, Hurstville (Opposite Pearl Street)
•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  Sprints(~4up2 lps)        
•   Rnd 4  Snowball
•   Rnd 5  Super Italian and Park Bikes Madison
 
Day 4   Saturday   30 December 2017   Lidcombe Oval, Wyatt Park, Church Street, Lidcombe
•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  Keirins    
•   Rnd 4  Winners Race
•   Rnd 5  Super Italian  + the PARK Bikes Madison Challenge

Day 5   Sunday 31 December 2017   Dunc Gray Velodrome, Carysfield Road, Bass Hill
•   Rnd 1  Warm up scratch race
•   Rnd 2  Graded Wheel – Race
•   Rnd 3  1 lap screamer      
•   Rnd 4  Scratch Race    
•   Rnd 5  Combined handicap. + PARK BIKES Madison Challenge

« Last Edit: December 15, 2017, 04:38:37 PM by Artson » Logged
Artson
Administrator
Get'a'Life-Member
*****
Posts: 1117


If it isn’t fixed its broken


WWW
« Reply #2 on: December 21, 2017, 02:32:55 PM »

First Draft Grades and ranking
Happy to make changes minor or major email pcraft@vtown.com.au

   Men A    
1   CUFF, Stephen   Penrith CC
2   CORNISH, Thomas   Southern Cross CC
3   HARVEY, Benjamin   St George CC
4   CARTER, Harrison   Bathurst CC
5   HOFFMAN, Charles    Hunter Dist
6   WALSH, Joel    Illawarra CC
7   MARSHALL, Zachary   St George CC
8   BOLTON, Thomas   Dulwich Hill BC
9   BAILEY, Harrison    North Sydney
10   LYNCH, Tom   St George CC
11   VAN DER VLIET, Jake   Sunshine Coast CC
12   BIN ROSLI, Muhammad Aiman   Malaysia
13   FITRI, Muhammad Amar   Malaysia
14   TROVAS, John    St George CC
15   CRAIG, NATHAN    Penrith CC
16   MCMANUS, Tirian   Southern Cross CC
17   RYAN, Blake    Randwick Botany CC
18   CHUBBS, Alex    Dulwich Hill BC
19   Ho, Wesley   St George CC
20   BRITTEN, Luke   Illawarra CC
21   GLANVILLE, Matthew   Randwick Botany CC
22   CAMPBELL. Stewart    Randwick Botany CC
23   WILLIAMS, Jarrod    Illawarra CC

      
   Men B   
1   SCHNEIDER, James   Central Coast CC
2   FARR, Jason   Dubbo CC
3   MICALLEF, Alex    Lidcombe
4   BAXTER, Geoffrey   Randwick Botany CC
5   SLEZIC, Ondrej    Quantum
6   KAFKA, Mikal    Quantum
7   BRODIE, Joshua    Parramatta
8   SPACKMAN, Tim    Penrith
9   MILLS, Scott    St George CC
10   BROWNE, David    Bicisport
11   FORREST Taylor   Lidcombe
12   SMALL, Lindsay   Dulwich Hill BC
13   HEFFERNAN, Bradley   Illawarra CC
14   PARLETT, Paul   Goulburn
15   HENNESY, Daniel   Randwick Botany CC
16   LOOGMAN, Olaf   Dulwich Hill BC
17   PARTLIN, Fletcher   Tamworth CC
18   SAMUEL, Daniel   Bankstown Sports CC
19   CYRESZKO, Maximilian   St George CC
20   VAN DER LANN, Daniel    Park Life
21   JAMES, Felix    Eastern Suberbs
22   HINES, Tim   Dubbo CC
23   MCINNES, Christopher   Southern Cross CC
24   DAWSON, Timothy   Dubbo CC
25   COLANTONIO, Anthony   Manning Valley CC INC.
      
   Men C    
1   MYSTRY, Nosh    St George CC
2   GIOVANETTI, Andrew   Hunter District CC
3   COCKERTON, Graham   Bicisport
4   SELKRIG, Peter   Randwick Botany CC
5   CHUNG, Eddie         Randwick Botany CC  
6   JONES, Harry   Canberra Cycling Club
7   OCH, Jonothan    St George CC
8   MURRAY, Kevin    Central Coast CC
9   SINCLAIR, Aiden   Hunter District CC
10   KENNEDY, Paul   Vikings Cycling Club ACT
11   STEWART, Zane   Bankstown Sports CC
12   HUGGINS, Simon    Central Coast CC
13   DEITZ, David   Illawarra CC
14   WILLIAMS, Colin    Dulwich Hill BC
15   TAYLOR, Scott    Dulwich Hill BC
16   PERRY, Shaun   Lidcombe Auburn CC
17   PETERS, Brian    Southern Cross
18   SLOAN, Stephen   Coffs Harbour CC
19   FITYUS, Stephen    Hunter District CC
20   HALL, Robert   Camden Cycle Club
21   GARNETT, Edward   Vikings Cycling Club ACT
22   HINES, Mitchell   Dubbo CC
23   APPS-TULIP, Mack    Lidcombe Auburn CC
      
   Men D   
1   MATTHEWS, Robert   Sydney Uni Velo Club
2   Ho, Morgan    St George CC
3   VERNON, Andy    
4   MARSHALL, Michael   Illawarra CC
5   APPS, Nigel    Lidcombe Auburn CC
6   OCH, David    St George
7   PARTLAN, Alan    Tamworth CC
8   MORRISEY, Daniel    Randwick
9   MCMULLEN, Stephen   Wagga Wagga CC
10   MCMILLAN, Adrian   Illawarra CC
11   HAYNES, David   Penrith CC
12   HYNES, Matty    Randwick
13   KIRKHAM, William    Dulwich Hill BC
14   GARSTANG, Russell   Central Coast CC
15   RICHARDSON, Thomas    Waratah Masters
16   THEOL, Theo   Eastern Suburbs CC
17   GRAY, Hugh   Central Coast CC

      
   Wom A    
1   VONDERWALL, Brooklyn   Scotch College South Australia CC
2   MCCULLOCH, Kaarle   St George CC
3   MAY, Heather   South Coast CC
4   Ho, Selina    St George CC
5   FITYUS, Lucie   Hunter District CC
6   WILMOT, Lizanne   St George CC
7   BEITZEL, Felice   Canberra Cycling Club
8   DAVIES, Tasmin   Canberra Cycling Club
9   VICKERS, Kate   Carnegie Caulfield CC
10   WALLACE, Tess   St George CC
11   BENNET, Eliza    Bathurst
12   JACKSON, Claudia   Southern Cross CC
      
      
   Wom B    
1   SAUNDERS, Olivia   St George CC
2   ROBINSON, Kalinda    Bathurst
3   HOWE, Emmy   St George CC
4   HUGGINS, Elizabeth   Central Coast CC
5   WILTSHIRE, Georgia   Southern Cross CC
6   DOLE, Tahlia   Illawarra CC
7   BONNETT, Fiona   Brunswick Cycling Club INC
8   HOOTON, Cat    Bathurst
9   WHITTEN, Anna   Hunter Valley Masters CC
10   BENJAMIN, Lise   Bicisport
      
   Wom C    
1   WILLIAMSON, Caitlin   Dulwich Hill BC
2   TRKULJA, Amelia   Illawarra CC
3   PERRY, Jade   Lidcombe Auburn CC
4   WALLACE, Mia   St George CC
5   RICHARDSON, Thomas    Sutherland Shire
6   STEAD, Mel    St George CC
7   GARDNER, Jules    North Sydney

      
« Last Edit: December 25, 2017, 06:39:04 PM by Artson » Logged
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

English Steel 1.6 Saxon North Technologies
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!